Łąkawiec swą nazwę zawdzięcza znajdującej się niegdyś w tej okolicy łące, będącej miejcem wypasu zwierząt. Jeszcze w latach 70, XX w. teren ten był w znacznej mierze pokryty piaskiem co może świadczyć o wcześniejszej eksploatacji górniczej tego obszaru.
Łąkawiec w Psarach jest miejscem niezwykłym z powodu jedynego na terenie Małopolski nagromadzenia kamiennych tam, które podziwiać można w lesie. Prawdopodobnie w końcu XIX w. z inicjatywy hrabiów Potockich w dolinie strumienia wzniesiono zapory, mające zabezpieczyć wieś przed powodziami. Do dziś zachowało się osiem stopni. Budowle stały się bezużyteczne w latach 60. ubiegłego wieku kiedy podziemne chodniki KWK "Siersza" wciągnęły źródła Psarki. Obecnie wypływ istnieje jedynie w postaci niepozornego źródełka na poziomie drugiej tamy.
Łąkawiec jest ostoją licznych gatunków zwierząt i roślin. Z ssaków można tu spotkać sarny, dziki, lisy i jeże oraz polujące wieczorem na owady nietoperze. Ptaków zaobserwowano ponad dwadzieścia gatunków. Wśród nich przeważają wróblowate, ale okazyjie można spotkać dwa gatunki sowy. Płazy reprezentują liczne żaby i padalce, natomiast z gadów natknąć się można na jaszczurki, a zdecydowanie rzadziej na zaskrońca lub żmiję zygzakowatą.
W 2013 roku złożony przez gminę Trzebinia projekt Zagospodarowanie terenu wokół placu zabaw "Łąkawiec" w Psarach został uznany za zgodny z Lokalną Strategią Rozwoju w zakresie "Odnowy i rozwoju wsi" i otrzymał dofinansowanie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo na Jurze". Celem projektu było zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców, a w szczególności rozwój różnorodnych form turystyki i rekreacji. W projekcie wykorzystane zostały lokalne zasoby: walory środowiska naturalnego, jego malowniczość, bliskość boisk i placu zabaw, źródło z czystą wodą oraz lokalną historię ze względu na XIX wieczne tamy Potockich.